Keď známka zabolí

Autor: Michal Žarnay | 25.5.2014 o 20:19 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1416x

Mám dostať iné ako A-čko? Z voliteľného predmetu? Naše poctivé a premyslené hodnotenie s kolegyňou 3 študentky v skupine zasiahlo. S dvomi z nich som sa nestihol ani rozlúčiť a zaželať im veľa šťastia - zmizli, kým som vybehol z miestnosti.

Incident isto zabolel, ale chcem, aby poučil. Keď skončíš školu, málokoho bude zaujímať, že si mala červený diplom a prospechové štipendium. Budú ich zaujímať iba Tvoje schopnosti. Ba čo viac, bude ťažké nájsť prácu primeranú Tvojim ambíciám a budeš sa musieť vypnúť k vyššiemu výkonu a využiť všetky svoje schopnosti, aby si sa zaradila tam, kde Ťa to bude baviť.

Ich postoje ma vrátili do mojich študentských čias. Tiež som ťažko niesol iné ako jednotky a vždy som sa snažil o čistý štít. Dnes by som už svoje študijné výsledky hodnotil úplne inak. Čo si sa naučil? Čo Ti to dalo do života? Ako to môžeš využiť? Moje jednotky a dvojky sú starostlivo založené v archíve. Ani červeným diplomom a oceneniami som dosiaľ nikoho mimo mojej fakulty a rodiny neohúril. Iste, poctivý prístup k štúdiu pomôže vybudovať poctivý prístup k pracovnému životu. Ale to sa dá aj bez najlepších známok.

Uznávam, že naše hodnotenie prišlo náhle. Možno ani nestihli vytušiť, že to nemusí byť maximum. A navyše niet priestoru na opravu. Mohli sme im priebežne naznačiť, ako na tom sú. Ešte po 8 týždňoch semestra by však boli na tom takmer všetci v skupine rovnako na najvyššej úrovni. Bola radosť ich sledovať pri práci. Svojím nadšením zapaľovali aj nás. Potom ale prišlo sklamanie v súťaži na veľtrhu, za ním hneď Veľká noc, nápor zápočtoviek v iných predmetoch a iné povinnosti. Vtedy sa náš výberový predmet, hoci aj pre ne možno dosť zaujímavý, dostal na vedľajšiu koľaj. A tam sa ukázal rozdiel medzi študentmi v prístupe a pribudli dôvody na zníženie hodnotenia.

Takže ruku na srdce: dali ste predmetu maximum? Nie? Tak potom sa nečudujte, že to nie je Á-čko. A zvlášť z predmetu o podnikaní, kde nejde o vedomosti, ale o zručnosti a postoje!

Verím, že keď opadnú emócie, tak to dievčatá pochopia a nebudú hľadať príčiny vo všetkých ľuďoch a okolnostiach okolo nich. Držím im v tom palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

DOMOV

Flašík chce RTVS premeniť na akciovku (Minúta po minúte)

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?