Keď známka zabolí

Autor: Michal Žarnay | 25.5.2014 o 20:19 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1423x

Mám dostať iné ako A-čko? Z voliteľného predmetu? Naše poctivé a premyslené hodnotenie s kolegyňou 3 študentky v skupine zasiahlo. S dvomi z nich som sa nestihol ani rozlúčiť a zaželať im veľa šťastia - zmizli, kým som vybehol z miestnosti.

Incident isto zabolel, ale chcem, aby poučil. Keď skončíš školu, málokoho bude zaujímať, že si mala červený diplom a prospechové štipendium. Budú ich zaujímať iba Tvoje schopnosti. Ba čo viac, bude ťažké nájsť prácu primeranú Tvojim ambíciám a budeš sa musieť vypnúť k vyššiemu výkonu a využiť všetky svoje schopnosti, aby si sa zaradila tam, kde Ťa to bude baviť.

Ich postoje ma vrátili do mojich študentských čias. Tiež som ťažko niesol iné ako jednotky a vždy som sa snažil o čistý štít. Dnes by som už svoje študijné výsledky hodnotil úplne inak. Čo si sa naučil? Čo Ti to dalo do života? Ako to môžeš využiť? Moje jednotky a dvojky sú starostlivo založené v archíve. Ani červeným diplomom a oceneniami som dosiaľ nikoho mimo mojej fakulty a rodiny neohúril. Iste, poctivý prístup k štúdiu pomôže vybudovať poctivý prístup k pracovnému životu. Ale to sa dá aj bez najlepších známok.

Uznávam, že naše hodnotenie prišlo náhle. Možno ani nestihli vytušiť, že to nemusí byť maximum. A navyše niet priestoru na opravu. Mohli sme im priebežne naznačiť, ako na tom sú. Ešte po 8 týždňoch semestra by však boli na tom takmer všetci v skupine rovnako na najvyššej úrovni. Bola radosť ich sledovať pri práci. Svojím nadšením zapaľovali aj nás. Potom ale prišlo sklamanie v súťaži na veľtrhu, za ním hneď Veľká noc, nápor zápočtoviek v iných predmetoch a iné povinnosti. Vtedy sa náš výberový predmet, hoci aj pre ne možno dosť zaujímavý, dostal na vedľajšiu koľaj. A tam sa ukázal rozdiel medzi študentmi v prístupe a pribudli dôvody na zníženie hodnotenia.

Takže ruku na srdce: dali ste predmetu maximum? Nie? Tak potom sa nečudujte, že to nie je Á-čko. A zvlášť z predmetu o podnikaní, kde nejde o vedomosti, ale o zručnosti a postoje!

Verím, že keď opadnú emócie, tak to dievčatá pochopia a nebudú hľadať príčiny vo všetkých ľuďoch a okolnostiach okolo nich. Držím im v tom palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?