Čo mi odkázal žilinský primátor

Autor: Michal Žarnay | 2.1.2013 o 20:41 | (upravené 2.1.2013 o 21:04) Karma článku: 14,18 | Prečítané:  1773x

V polovici októbra spúšťali v Žiline portál na komunikáciu so samosprávou. Chameleónsky postoj žilinskej radnice celú snahu priviedol do rozpakov. Čo ma to naučilo?

Portál Odkaz pre starostu, ktorý vytvoril a ďalej šíri Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), najskôr žilinská radnica prijala. Keď sa to však malo spustiť, odrazu sa od toho dištancovala. Skvelá myšlienka bola odhodená. A postoj mestskí úradníci zalepili fúrou výhovoriek.

Nuž som napísal list priamo pánovi primátorovi, ktorého text na webe odvtedy visí. Po týždni som ešte pridal prídavok:

Vážený pán primátor,
dovoľte mi prosím, kým čakám na Vašu odpoveď, ešte doplniť môj list spred týždňa o jednu okolnosť, ktorú som zabudol okomentovať.

Pán Liška tiež podotkol, že podnety môžu občania posielať cez poslancov svojich obvodov. To je pravda, avšak je to opäť o tom, že si treba vyhľadať ich kontakty (nepočítame, že by členovia našej cieľovej skupiny chodili na osobné stretnutia s poslancami) voľakde, často navyše aj zistiť, kto vlastne je "mojím" poslancom... V porovnaní s pár kliknutiami na portáli Odkazprestarostu.sk je to priveľa.

Uvedený námet však viedol tvorcov portálu k zamysleniu a rozhodnutiu, že podnety sa môžu posielať nielen pracovníkom mestského úradu, ale aj poslancom za mestskú časť, v ktorej podnet vznikol. Títo potom môžu sledovať vyriešenie podnetu. Technická realizácia tohto nápadu by mala prebehnúť v dohľadnom čase.

Ako teda vidíte, podporovatelia portálu sú schopní a ochotní pružne reagovať na diskusiu smerom k vylepšeniu vzájomnej spolupráce samospráva-občan, aj na pripomienky zo strany Vás a Vašich spolupracovníkov. Veríme, že podobnú pružnosť a ochotu nám preukážete aj Vy a celý Mestský úrad Žilina.

S pozdravom a želaním všetkého dobrého
Michal Žarnay, Žilina

Na to už pán primátor Igor Choma do jedného dňa zareagoval:

Pán Žarnay, obdivujem Vašu úpornú snahu u využívanie "Vášho" portálu.

Myslím, že sa dostatočne jasne vyjadril k téme už pán Čorba pred časom. Preto Vás prosím, aby ste predchádzajúce stanoviská mesta rešpektovali.

S úctou
Igor Choma, primátor mesta Žilina

Pod stanoviskom mesta myslel zrejme vyjadrenia, ktorú sú aj v tomto článku na SME. Nuž, rešpektovať budeme, ale aj si na to spravíme svoj názor, keďže chýba konštruktívna, transparentná diskusia s vecnými argumentami.

1) Mesto Žilina si vyberá s kým bude spolupracovať a ak nie ste medzi vyvolenými, máte smolu. - zbytočné politikárčenie typické pre mnohých ľudí pod nálepkou SMER po nástupe súčasného vedenia na radnicu pociťujú viaceré progresívne združenia a občianski aktivisti v meste. Síce naoko s nimi mesto komunikuje, ale svojimi činmi im preukazuje pramálo úcty.

2) Ak raz niečo primátor Choma sľúbi, ešte to neznamená, že sa toho aj isto zastane. - to sa stalo aj SGI teraz, aj iným organizáciám predtým.

3) Vedenie mesta sa bojí. - Bojí sa priamej diskusie s argumentami. Bojí sa nových riešení. Schováva sa za výhovorky, vyhlásenia. A pritom často ani nie je čoho sa báť.

Nuž, predchádzajúce volebné obdobie primátora Harmana (SDKÚ) nás namaškrtilo. Úroveň vzájomnej spolupráce s Mestským úradom bola minimálne o dva rády vyššia. Patrí im za to ešte raz naša vďaka.

Ale my chceme mať taký prístup od všetkých, bez ohľadu na politické tričko. A preto zopakujem každému, komu to ešte nie je jasné:

Ja chcem úradníkov, ktorí sú tu pre všetkých a do práce pre mesto nemotajú politiku.
Za primátora chcem chlapa, ktorý si vopred dobre rozmyslí, než vypustí nejaký sľub. A keď ho už vypustí, tak nech si ho aj zastane.
Chcem takú reprezentáciu mesta, ktorá sa nebojí, ktorá chce spolupracovať naozaj a ktorá rešpektuje aktívnych ľudí v prospech mesta.

Ak si to Mesto Žilina rozmyslí, tak sme na spoluprácu pripravení.

A my ostatní, radoví občania mesta Žilina, používajme portál na nahlasovanie podnetov. To bude asi najlepšia odpoveď na chameleónsky postoj mesta.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

DOMOV

Flašík chce RTVS premeniť na akciovku (Minúta po minúte)

O post šéfa RTVS zabojuje deväť kandidátov.


Už ste čítali?